logo

Середа, 03 лютого 2016 20:14

Так #3474: законопроект, спрямований на очищення профспілок, схвалений двома парламентськими комітетами

Сьогодні 2 комітети Верховної Ради України (у тому числі і профільний для законопроекту) схвалили ідею проекту закону № 3474 «Про внесення змін до Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» (щодо студентських профспілок).

Вдень на Садовій як завжди було напружено. У залі засідань парламентського комітету з питань освіти і науки заздалегідь зібралося багато люду: переважно студентські активісти. Між ініціаторами та прибічниками закону (зокрема, представниками «Чистих вишів») та противниками його прийняття одразу ж почалися гострі дискусії, які стали ще напруженішими вже під час комітетського засідання і обговорення. Через те, що уся зала була переповнена студентами, депутати змушені були змінити порядок денний, та розглянути третє питання першим.

Відкриваючи обговорення, народний депутат Ярослав Маркевич, що був одним з ініціаторів законопроекту, зазначив, що прийняття закону забезпечить відкритість у роботі профспілок. Народний депутат також зазначив, що у попередніх нормативно-правових актах, які регулюють діяльність профспілок, зазначається, що вони повинні будувати свою діяльність на принципах «відкритості і гласності». Ярослав Володимирович слушно зауважив, що нововведення навіть зекономить кошти профспілок – їм непотрібно буде витрачати їх на газети, а варто буде публікувати свою фінансову звітність лише на електронних ресурсах. Також народний депутат зазначив про те, що ідея обмеження кількості каденцій та їх тривалості збільшує можливості усіх студентів-членів профспілок.

Олександр Володимирович Співаковський, представляючи позицію комітету, зауважив, що особисто йому ідеї та цілі законопроекту подобаються, і також відзначив про нові можливості, які виникнуть у студентства у разі прийняття закону. Нардеп вчасно висловив думку, що закон не є заідеологізованим, адже до цього непереконливого аргументу потім не один раз вдавалися опоненти. Олександр Володимирович додав, що особливу слушним вважає доповнення до статей 7 і 36, адже із власного досвіду знає, що фінансова інформація в університетських профспілках є повністю закритою, а гроші витрачаються за розпорядженням однієї людини. В той же час, підсумовуючи сказане, він висловив свою особисту позицію як «невизначену остаточно». На запитання голови комітету Лілії Гриневич «Які є аргументи проти?», пан Співаковський відповів, що він не має, але проти виступають деякі ректори вишів. Дивовижно, правда?

Логічно продовживши курс обговорення, Лілія Гриневич повідомила, що науково-експертне управління парламенту схвалило законопроект. НЕУ запропонувало ряд правок, але юридично-редакційного, а не змістовного характеру. Народна депутатка запропонувала колегам погодитися із рішенням НЕУ.

Представниця профільного міністерства, перша заступниця міністра Квіта Інна Совсун, зауважила, що мова йде про серйозні кошти, адже профспілки університетів отримують 1 відсоток стипендіального фонду, зокрема і від тих студентів, які не є членами профспілки. Пані Совсун влучно прокоментувала теперішній конфлікт інтересів у студентських профспілках, зазначивши, що коли студентською профспілкою керує викладач/декан, це те саме, якби профспілку найманих робітників очолював роботодавець.

Серед найбільш затятих опонентів законопроекту виявилася голова профспілки студентів КНЕУ імені Вадима Гетьмана та заступниця голови профспілки працівників освіти і науки України Ольга Чабанюк. Пані Ольга не є студенткою КНЕУ з 2010 року, однак досі очолює студентську профспілку, і стверджує, що випускники мають на це право, якщо усією душею бажають допомогти студентській справі. На думку пані Ольги, цей законопроект є брутальним втручанням держави у внутрішні справи профспілок, які мають регулюватися виключно їх статутом.

Також пані Ольга висловила цікаву думку про те, що уряд переслідує профспілки через їх діяльність по сприянню введення індексації стипендій та їх підвищення до рівня прожиткового мінімуму. Експерт «Чистих вишів», Ілля Кротенко, не дав Ользі ввести присутніх в оману, зазначивши, що ідея з підвищення та індексації стипендій реалізувалася коаліцією «Проти деградації освіти», але аж ніяк не профспілками. «У нашій країні студенти купують алкоголь, обирають президента, та воюють на Сході, то невже вони не можуть очолювати свої профспілки», - зазначив Ілля, та додав, що «важко погодитися із тим, що студент не може поєднувати діяльність голови профспілки із навчанням, адже ректори і декани якось справляються із таким навантаженням».

Опоненти законопроекту з організації StudMP намагалися переконати присутніх, що студентські профспілки потрібно скасувати взагалі, адже вони є спадком «комуністичного минулого», а студенти не є найманими робітниками. Заступник глави профспілкової організації НПУ імені М. Драгоманова Лев Левицький у відповідь зазначив, що профспілки об’єднують людей за родом їх діяльності, і стосуються не лише робітників. Представник «Чистих вишів» та студентський активіст Роман Лексіков продовжив думку, зазначаючи, що у такому разі доведеться скасувати усі профспілки, а в першу чергу – профспілки малого та середнього бізнесу, які теж не є робітничими. Також Роман зазначив, що повне скасування студентських профспілок порушуватиме конституційне право на свободу зібрань для студентів та сприятиме узурпації влади органами студентського самоврядування і наголошував не необхідності розвитку незалежних альтернативних профспілок.

Підсумовуючи обговорення народний депутат Олександр Співаковський зауважив, що так само, як і «Чисті виші» не підтримує ідею остаточного скасування студентських профспілок, але однозначно підтримує думку, що їх членами можуть бути виключно студенти.

Депутати - члени комітету підтримали ідею взяти законопроект за основу. Голосування було одноголосним.

Засідання профільного комітету (парламентського комітету з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення) зі «студентського питання» було менш тривалим і напруженим, зважаючи на насичений регламент та брак часу. Розгляд законопроекту № 3474 був пришвидшений також через те, що він займав останнє місце серед наявних у регламенті питань. Члени цього комітету також одноголосно підтримали законопроект.

Команда «Чистих вишів» та небайдужі студентські активісти приємно здивовані, що наша прогресивна ініціатива зустріла схвальне ставлення навіть зі сторони депутатів, які спочатку займали середню або протилежну позиції. Наразі законопроект має пройти експертне обговорення та декілька інших не менш важливих етапів на шляху до голосування. Результати сьогоднішніх засідань дали нам надії та впевненість, що ми таки зможемо побороти існуючу профспілкову мафію, звільнити потенціал студентства та сприяти розвиткові справжніх вільних профспілок та модернізованого студентського самоврядування.

Читати 922 разів

01

Авторизація